![]() |
![]() |
Дата утворення: 1923 рік.
Площа: 1721,2 тис. км кв., 6,2% від території області.
Відстані: від м. Берислава до м. Херсона залізницею 92 км; автошляхом 68 км.
Географічні дані: район (місто) розташовано в степовій зоні. По території району протікають 2 річки: Дніпро та Інгулець, річка Дніпро є однією з найбільших річок України.Територія району (міста) розташована на правому березі Каховського водосховища та Дніпра.
Кордони: межує з Великоолександрівським, Нововоронцовським, Каховським, Білозерським районами , містом Нова Каховка та Миколаївською областю.
Адміністративно-територіальні одиниці:
Міст районного значення - 1.
Селищ міського типу – 1.
Сільських населених пунктів - 41.
Кількість місцевих рад - 23.
Чисельність наявного населення станом на 01 квітня 2011 року складає 49521 осіб,
у тому числі:
сільське - 32309 осіб, або 65,2%,
міське - 17212 осіб, або 34,8%.
Коротка історична довідка
Берислав (рос. Берислав, до 1784 року – Газі Кермен) ( історичні назви: Вітовтова Митниця – Газі Кермен – Берислав) - місто районного значення в Херсонській області України, адміністративний центр Бериславського району.
На території нинішнього Берислава була розташована в ІІІ-ІV століттях нашої ери столиця Остготського королівства Данпарштадт, наприкінці XIV століття - резиденція золотоординського хана Тогтамиша Догангечіт. В ХV столітті в районі теперішнього міста Берислав була переправа через ріку Дніпро і литовська таможня «Вітовтова Митниця». Наприкінці XV століття територія була захоплена кримцями, які за допомогою Османської імперії побудували в 1484 році турецьку фортецю Газі-Кермен, пізніше перейменовану в Кизи-Кермен. Основним завданням фортеці було завадити в плаванні по Дніпру запорізьким козакам. В 1695 році турецьку фортецю розгромили козаки гетьмана Мазепи. Заснований нинішній Берислав на руїнах цього колишнього укріплення у 1784 році, через рік після анексії Кримського ханства Російською імперією. Бериславський район засновано у 1923 році.
В районі налічується понад 300 пам'ятників історії та культури ( кургани, залишки поселень, городищ, храмові будівлі). Найбільш відомими з них є: Свято-Григорівський (Бізюків) монастир ХVІІІ ст. (розташований у селі Червоний Маяк), Свято-Введенська дерев'яна церква ХVІІІ ст. (розташована в м. Берислав), поховання часів Кримської війни та ін. На території району розташовано історико-культурний заповідник “Кам’янська Січ” у с. Республіканець загальною площею 10,58 га. На території Кам'янської Січі поховано кошового отамана війська запорізького (низового) Костя Гордієнко.