З 01 по 30 березня в Україні проходить місячник боротьби з туберкульозом.   

  Туберкульоз – це інфекційна хвороба, яку викликає мікобактерія туберкульозу. Хвороба може вражати різні органи та системи людини. Розповсюджується туберкульоз хворими найбільш поширеною, легеневою формою туберкульозу. Зараження найчастіше відбувається під час спілкування з людиною, яка має відкриту форму захворювання, при вдиханні мікобактерій туберкульозу з дрібними краплями мокроти та слини. Збудник потрапляє в організм з пилом, через предмети вжитку, посуд та постіль, папери, недопалки хворого та ін.  Зараження може відбутись також при вживанні продуктів від хворої на туберкульоз худоби. У більшості людей, інфікованих туберкульозом хвороба ніколи не проявляється. Якщо імунна система людини не в змозі зупинити інфекцію, приблизно у десятої частини заражених людей інфекція прогресує і розвивається захворювання. Деякі стани сприяють підвищенню ризику розвитку туберкульозу. Це інфікування вірусом імунодефіциту, вживання наркотиків, недавня  туберкульозна інфекція, цукровий діабет, виразкова хвороба шлунку та 12-палої кишки, лікування гормонами, тяжкі захворювання нирок. Майже всі пацієнти з вперше виявленим туберкульозом можуть бути вилікувані. Правильне лікування є найважливішою мірою профілактики. Воно швидко робить заразних хворих незаразними та затримує розповсюдження інфекції в суспільстві. Порушення режиму лікування може призвести до смерті хворого, розвитку стійких до ліків штамів бактерій, продовження бактеріовиділення.

  Населення в цілому і, особливо, члени сімей хворих людей повиннізнати про існуючи ризики. Діти, підлітки та дорослі, які перебувають у контакті з хворими, страждають на туберкульоз частіше, ніж інші. У зв’язку з цим головним завданням стає покращення виявлення хворих серед населення. У дорослих воно можливе при своєчасному флюорографічному обстеженні, аналізі мокротиння на наявність збудника, у дітей – за допомогою туберкулінової діагностики (проби Манту). Необхідно негайно звертатися до лікаря, якщо людину  більше 3 тижнів непокоїть постійний кашель, підвищена температура тіла та пітливість уночі.

  Необхідно пам’ятати, що туберкульоз можливо вилікувати, якщо своєчасно діагностувати хворобу та дотримуватись усіх вимог лікування.                                                            

Лікар-фтизіатр Керпань А.М.